TARİHÇE

PETROLSPOR’UN TARİHÇESİ…

1958 yılında bugünkü 40 kişilik (B) pansiyonu alt katındaki bodrumda kuruldu.

O günkü şartlarda TPAO’dan çalışan kapsam içi ve kapsam dışı personelin bir araya gelerek gayri federe olarak kuruldu. Bu tarihte kulübün Forma rengi yeşil beyazdı.

1960 yılına gelindiğinde Siirt beden terbiyesi İl Müdürlüğüne, ardından beden terbiyesi genel müdürlüğüne müracaat edilerek 1953 kütük numarası ile tescilini ve forma rengine de kırmızı beyaz olarak aldı. Resmi maçlarına ise, doğal olarak 1961 tarihinde başladı. Daha önce şimdiki çim olan sahanın zemini toprak ve etrafı da açıktı. Saha ve nizami olmayan bu sahada çalışmalarını sürdürmekteydi. Ta ki 1988 yılında saha çimlenerek tam anlamıyla takım güzel bir sahaya sahip oldu.
16.08.1971 tarihi ve 156 sayılı yönetim kurulu kararıyla futbol sahasının onarımı ve etrafının kapanması kararı alınmıştır.
10.10.1970 tarihi ve 165 sayılı yönetim kurulu kararıyla 1970 – 1971 yılı futbol mevsiminde yapılan mahalli liglerde büyük ilgi ve heyecan olduğu görülmüştür. Bu ilgi ve heyecanın devamı ve Cumartesi – Pazar günleri mensuplarımız ve çocuklarına iyi bir hafta sonu geçirmeleri bunların adaleten kurulmasını temin gayesi ile 3. Milli Lige girilmesine, yukarıdaki durumun tahakkuku için Genel Müdürlükten izin ve tahsisat alınması için durumu Bölge Müdürlüğüne bir yazı ile intikaline , ( o zamanlar yöneticiler başkan Latif KAYIRAN, üye Sezgi ÜSTEL, üye Uğur YÜZEN, üye Şevki SARILGAN, üye Erdem GÜZELSES ) karar verilmiştir.
10.09.1971 tarihi ve 159 sayılı yönetim kurulu kararıyla da, mevcut tesislerin tamir ve bakımın yapılması, site kazan dairesinin kapalı bir spor salonuna ve üstünün bir lokal haline getirilmesi kararı alınmıştır.
Güreş takımı ise faaliyetlerini şimdiki kuyu tamamlama, üretim atölyesinin bulunduğu yerlerde barakada çalışmalarını sürdürmekteydiler. Kapalı spor salonunda sadece özel müsabakalarını yaparken, barakalarda antrenmanlarını sürdürmekteydiler.

1980 sonrası barakalar yanınca güreş takımı kapalı spor salonunda tüm faaliyetlerini yapmaya başladılar.

1976 – 1977 yılında petrol spor Amatör futbol takımı Türkiye kupasında çeyrek finale kadar gelme başarısını göstermişken 01.01.1987 tarihinde zamanın bölge müdürü Yüksel ÖNEM tarafından hiçbir mazeret göstermeden kulübe kilit vurulmuştur.
11.12.1979 tarihi ve 1 nolu yönetim kurulu kararıyla tekrar faaliyete geçtiğinin bir sürkü ile mensuplarına duyurulmasına, beden terbiyesine kulüp tüzüğünün ön gördüğü amaçlar doğrultusunda faaliyetlerin yapılacağının bildirilmesine karar verilmiştir. Bu kararı o zamanın başkanı olan Özkan GÜMÜŞ, üye Baki OSMANOĞLU üye Mesut BÜYÜKBAY , üye Hami BAYRAKTAR ve üye Aydın AYDIN karar almışlardır.
23.04.1980 tarihi ve 20 nolu kararla petrol spor kulübünün yeniden yapılanmasını yürütmek üzere A.Kadir GAYRETLİ ’in görevlendirilmesine karar verilmiştir ve A.Kadir GAYRETLİ daha sonra kadrolu olarak kulüp sekreterliğine getirilmiştir ve kulübün tekrar faaliyete geçmesine katkıda bulunmuştur.
1982 yılında Petrolspor kulübü yeni oluşan spor şefliği bünyesine getirilmiştir. Spor işleri şefliğine Şehmus ÖNAY ve sekreterliğine A.Kadir GAYRETLİ getirilmiştir. Petrol spor kulübü tam yetkiyle 1992 yılına kadar spor işleri bünyesindeyken, bu tarihten sonra yavaş, yavaş yetkiler alınmış ve sadece saha ve salonun bakımı ve işlevleri bırakılmıştır. Bu tarihe kadar her türlü yazışma ve kararlar spor işleri şefliğinde arşivlenmekteyken 1994 yılında kulüp müdürlüğü kurularak işlem burada yürütülmektedir. Bu tarihten sonra geçmişe ait hiçbir arşiv ve bilgi bulunmamaktadır.
25.03.1982 tarihi ve 113 nolu yönetim kurulu kararıyla futbol (A) takımına kaynak sağlamak ve yöre gençliğine hizmet vermek amacıyla genç Takım oluşturulmasına ve bu hususta A.Kadir GAYRETLİ ’ye yetki verilmesine karar verilmiştir. Aynı zamanda kulübün kadrolu sekreterlik görevini yürüten A.Kadir GAYRETLİ ’nin ısrarları neticesinde Güreş Genç takımı, Basketbol ve Voleybol Genç takımları da oluşturulmuş, ilk defa kulübün bütün branşlarıyla birlikte bir sezon açılışı gerçekleştirilmiştir. Ardından 1984 yılında A.Kadir GAYRETLİ ‘ye tekrar bir başka yetki verilerek adeta bir futbol okulu gibi minik ve yıldız takımlarını da oluşturarak 120 genci daha kulübe kazandırmıştır.
Petrol Spor sporcuların yıllarca A pansiyonu (Beyaz Saray)’da yatmaları sağlanmıştır. 1992 yılında petrol spor profesyonel takımın başına getirilen teknik direktör A.Kadir GAYRETLİ ve zamanın idari işler şefi Halit Edip ÖZCAN’ın gayretleri sonucu tüm futbolcuları yeni pansiyonda toplayarak kulübe yeni bir tesis kazandırılmış oldu. Sporcular burada yatma, yeme, düş, tedavi, ders, antrenman hazırlıkları ve boş zamanlarını değerlendirme fırsatı buldular.
Petrol spor futbol (A) takımı 1985-986 sezonun da 3. milli lige girmeyi hak etmiş ve bu yıldan itibaren profesyonel liglerde mücadele etmeye başlamıştır. 1996-1997 sezonunda 2. lig B kategorisine, 2000-2001 sezonunda 2. lig A kategorisine ve 2001-2002 sezonunda tekrar 2. lig B kategorisine geri geldi ve halen bu ligde mücadele etmektedir

Amatör branşlarda çalışmalarına 1995 yılına kadar Güreş’le devam etmiş ve bu yılsonunda bu branşını kapatmıştır. Ayrıca 1997-2000 yılları arasında amatör branşta atletizme ağırlık vermiş ve 2000 yılının sonunda bu branşın faaliyetlerine de son verilmiştir. Basketbol ve voleybol branşları da 2000yıllarında kapatılmış ve Futbol (a) ve genç takımdan başka amatör faaliyet gösteren başka bir branşta kalmamıştır.
Artık Kulübün bütçesi ve imkânları profesyonel takımı idame etmeye yetmiyor. Genel Müdürlük kulübe hiçbir katkıda bulunmadığı gibi kulübü kapatma arzusundadır. Son üç yıldır dışardan gelen cüzi yardımlarla kulübü döndürmeye çalışan yöneticilere, sadece Valilik ve Fernas Şirketi (Nasıroğlu ailesi) yardımlarda bulunulmuştur. Ancak birkaç yardım yapılmış bu rakam çok küçük olmuştur.
Ve yılların devi yarım asra yakın Türk Sporuna hizmet vermiş nadide Kulübümüzün ekonomik durumu çok kötü bir noktaya götürülmüştür.

Petrolspor Kulübü Türkiye liglerinin en köklü kulübüyken, Altyapısına yıllarca verdiği önemle ve transfer yapmayan Türkiye’nin tek örnek kulübü ve adeta petrol değil futbolcu fışkırtan bu güçlü kulübün bir sente muhtaç düşürülmesini bu kitabı okurken çok daha üzüleceksiniz. Okudukça bu Kulübün Batman ve Gençliği için ne kadar elzem ve faydalı olacağına bir kez daha inanacaksınız. Çünkü binlerce kişi bu Kulüp sayesinde aş,iş ve makam sahibi oldu. Benim bu kitapla kimin kim olduğunu ve bu kulübe kimlerin hizmet ettiğini ve hizmet edenlere karşı bir Batman’lı olarak onları anmak ve beklide vefat etmiş olanların ruhunu şad etmek içindir.

1958 YILINDA KURUCULAR

Suat Çalışlar Bölge Mud.
Necmettin Danışman Md.Muavini
Selahattin Özkan Sondaj şefi
Selahattin Malkoç İstihsal Şefi
Melih Genca Kamp şefi
Şemsi Ağar Rafineri Müd.ve böl. Muavini

1962-1963

Başkan : Çetin Toker
G.Sekreter : İ.Cankut Nutku
Muhasip : Müfit Nayır
Spor Amiri : Erdem Güzelses
Üye : Sezgin Üster

1963- 1964

Başkan : Çetin Toker
G.Sekreter .: İ.Cankut Nutka
Muhasip : Müfit Nayır
Spor Amiri : Erdem Güzelses
Üye : Sezgin Üstel

1964-1965
Başkan : Çetin Toker
G.Sekreter .ankut Nutku
Muhasip : Müfıt Nayır
Spor Amiri : Erdem Güzelses
Umumi Kaptan : Ünal Erdem

1965-1968

Başkan : Çetin Toker
G.Sekreter : Mustafa E.Gurkan
Muhasip Veznedar : G.Göksal
Umumi Kaptan : Ünal Erdem
Üye : Oktay Şerafettinoğlu
Üye : Hasan Oktay

1968-1969

Başkan :Osman T.Ünal
Gen.Sekreter : İsmail Erdönmez
Muhasip : Adil Canlı
Spor Amiri : İlhan Aras
Üye : A.Hamdi Ünal

1969-1970

Başkan : Latif Kayıran
Gen.Sekreter : Uğur Yüzen
Üye : Şevki Sarılgan
Üye : Sezgi Üstel
Üye ; Erdem Güzelses

1970-1971

Başkan : İ.Cankut Nutku
G.Sekreter : Ünal Özkan
B.T.Y.Ve Spor Amiri: Zakir Özcan
Muhasip Vez. : Osman Özel
Kulüp ve Lokal Am.: Şevki Sarılgan

1971-1972

Başkan : İ.Cankut Nutku
G.Sekreter : Esat Can
Üye : Uğur Yüzen
Üye :Ertuğrul Ücel
Üye : Şevki Sarılgan

1972-1973

Başkan : Atilla Akyazan
G.Sekreter : Esat Can
Spor Amiri : Ertuğ Dumanlı
Muhasip : Ertuğrul Ücel
Lokal Amiri : Şevki Sarılgan
Üye : Hikmet Dinçer

1973-1974

Başkan : Doğu Tuna
G.Sekreter : Hikmet Başdemir
Spor Amiri Burhan Önal
Muhasip : Ertuğrul Çepin
Üye : Tuncer Akalın
Üye : Fikret Manas
Üye : Mehmet Okutan

1974-1975

Başkan : Doğu Tuna
G.Sekreter : Tuncer Akalın
Spor Amiri : Süleyman Barış
Muhasip : Baki Osmanoğlu
Üye : Ertuğ Dumanlı
Üye : Erdemir Arel
Üye Uğur Özus

1975-1976
Başkan :Sedat Ertunç
G.Sekreter : Şevket Güventürk
Muhasip : Yusuf Kenan Tüzün
Spor Amiri : Ertüğ Dumanlı
Üye : Süleyman Barış

1976-1977

Başkan : Ali Sabit Özen
G.Sekreter : Sedat Ertunç
Muhasip : Yusuf Kenan Tüzün
Spor amiri :Ertuğ Dumanlı
Üye :Selahattin Güvençli
Üye :Aşkın Volkan
Üye :Osman Akdağ

1977-1980

1977 yılı sonunda Sıtkı Sancar’ın yerine Batman Bölge Müdürlüğüne atanan yeni Bölge Müdürü Yüksel Önem tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden Petrolspor Kulübüne kilit vurulmuştur.

1980-1981

TPAO Bölge Müdürlük görevini yapan zamanın Bölge Müdür Mehmet Yamaç tarafından
Tekrar Petrolspor Klübünün faaliyet göstermesi için talimat verilmiştir.O tarihte hukuk muşaviri olan A.Baki Osmanoğlu ile kadrolu klüp sekreteri A.Kadir Gayretli’ninçabaları sonucunda klübün tekrar faaliyet göstermesineçaba göstermişler ve kulübü açmışlardır.

YÖNETİM KURULU

Başkan :Mehmet Yamaç
G:Sekreter:Baki Osmanoğlu
Yurt Spor Amiri :Mesut Büyükbay
Klüp Lokal Amiri :Aydın Aydın
Muhasip :Nurettin Hoşhanlı

1981-1982

Başkan :Mehmet Yamaç
G:Sekreter:Baki Osmanoğlu
Muhasip :Nurettin Hoşkanlı
Spor Amiri :Şahin Göndiken
Lokal Amiri :Talat Atalay
Üye :Şehmus Öney

1982-1983

Başkan :Mehmet Yamaç
G:Sekreter:Baki Osmanoğlu
Muhasip :Nurettin Hoşkanlı
Spor Amiri :Tolga Ulaş
Üye :Şahin Göndiken

1983-1984

Başkan :Mehmet Yamaç
Gen.sekreter:Ata İnci
Muhasip :Nurettin Hoşkanlı
Lokal Amiri :Çetin Yıldırım
Spor Amiri: Salih Eren

1984-1985

Başkan :Mehmet Yamaç
2.Başkan :Cevat Kocaman
Gen.sekreter:Ata İnci
G.Kaptan :Salih Eren
Muhasip :Nurettin Hoşkanlı
Spor Amiri :Şeyhmus Önay
Üye : :Çetin Yıldırım

1985-1986

Başkan :Mehmet Yamaç
2.Başkan :Cevat Kocaman
Gen.Sekreter : Nurettin Hoşkanlı
G.Kaptan :Salih Eren
Muhasip :Şaban Öney
Spor Seti : Şeyhmus Önay
Üye : :Çetin Yıldırım

1986-1988
Başkan :Mehmet Yamaç
2.Başkan :Cevat Kocaman
Gen.sekreter : Nurettin Hoşkanlı
: G.Kaptan Salih Eren
Muhasip :Şaban Öney
Üye : :Çetin Yıldırım
Üye : : Şeyhmus Önay

1988-1990

Başkan :Mehmet Yamaç
2.Başkan :Cevat Kocaman
Gen.sekreter : Nurettin Hoşkanlı
: G.Kaptan Salih Eren
Muhasip :Şaban Öney
Üye :Metin Akay

1990-1991
Başkan :Fikret Yönelen
2.Başkan :Talat Atalar
G.Kaptan : Şeyhmus Öney
Üye : Dr.Kadir Songur
Üye : Metin Aktan
Muhasip : Şaban Özmaraşlı

1991-1992

Başkan :Fikret Yönelen
2.Başkan :Mehmet Osman oğlu
: G.Kaptan Salih Eren
Muhasip :Mehmet Yıldız
Üye : Erol Dankı
Üye : Rahman Östür
Üye :Mithat Atalar

1992-1993

Başkan :Fikret Yönelen
2.Başkan :Şahin Gündiken
Üye :Ertan Engin
Üye : Mehmet Yıldız
Üye : Yüksel Kurt

1993 -1994

Başkan : Erdal Ahıska
2. Başkan : Yüksel Kurt
Muhasip : İsmail Özel
Gen. Kap : Kaplan Kaplan
Gen. Sek : Selamı Büyükyapıç
Üye : Hüseyin Sevilmez
Üye : Muzaffer Koyuncu

1994 -1995

Başkan : Erdal Ahıska
Gen. Sek : Mustafa Kart
Mali Sekreter : İsmail Özel
Gen. Kaptan : Vahap akbaş
Altyapı Sor. : Fadıl Kayra
Salon Sp. Sor : Hidayet Eren

1995 -1996

Başkan : Erdal Ahıska
Gen. Sek : Mustafa kart
Mali Sek : İsmail Öze
Gen. Kap : Vahap Akbaş
Üye : Hidayet Eren

1996 -1997

Başkan : Mustafa İşbilir
Gen. Sek. : Mustafa Kart
Gen. Kap. : Yaşar Sessiz
Mali Sek : İsmail Özel
Üye : Sedat Özsümer
Üye : Fatih As

1997 -1998

Başkan : Talat Atalay
2. Başkan : Mustafa Kart
Gen. Sek. : Vahap Akbaş
Mali sek : İsmail Özel
Gen. Kap. : Hidayet Eren

1998 -1999

Başkan : Talat Atalay
2. Başkan : İsmail Bezek
Gen. Sek. : Mustafa Kart
Mali Sek. : İsmail Özel
Gen. Kaptan : M. Sait Baymaz
Üye : Hüseyin Argun
Üye : Hidayet Eren

1999 -2000
Başkan : Talat Atalay
2. Başkan : Mustafa Kart
Mali Sekreter : İsmail Özel
Gen.Sekreter : Abdullah Acar
Gen. Kaptan : M. Sait Baymaz
Üye : Hidayet Eren

2000-2001
Başkan : Talat Atalay
2. Başkan : Mustafa Kart
Mali Sekreter: İsmail Özel
Gen.Sekreter : Abdullah Acar
Gen.Kaptan : M.Sait Baymaz
Basın Sözcüsü: Hidayet Eren
Üye : Feridun Yeni

2001-2002

Başkan : Mustafa Kart
G.Sekreter : Vahap Akbaş
2.başkan : İlhami Sarıaltın –A.Hakim Türe
Gen.Kaptan . M.Sait Baymaz
Basın Sözcüsü : Kadri Çelik
Üye : Abdullah Acar

2002-2003

Başkan : Mustafa Kart – Nihat Zenupoğlu
2.Başkan : Abdullah Acar
Genel Sekreter : Vahap Akbaş
Genel Kaptan : M.Sait Baymaz
Tesisler Amiri : Nurullah Uçar
Mali Sekreter : Rıfat Yılmaz
Basın Sözcüsü : Kadri Çelik
Altyapı Sorumlusu : Mehmet Aksu

2003-2004

Başkan : Bayram Kara
2.Başkan : Habib Tanrıseven
Genel Kaptan : M.Sait Baymaz
Mali Sekreter : Rıfat Yılmaz
Altyapı Sorumlusu : Ecir Demirkıran
İd.Sekreter : Veysi Türel
Basın Sözcüsü : Abdurrahman Sevim
Üye Kadri Çelik

2004-2005

Başkan : Bayram Kara
2.Başkan : Habib Tanrıseven
Genel Kaptan : M.Sait Baymaz
Basın Sözcüsü : Abdurrahman Sevim
Mali Sekreter : Rıfat Yılmaz
Altyapı Sorumlusu : Ecir Demirkıran
İd.Sekreter : Veysi Türel
Üye : Kadri Çelik

2013-2015

Başkan: Aydın Gülmez

2.Başkan: Hayrettin Gülmez

AS Başkan: Adnan Baran

Sportif Drektör: İlhan Eker

Genel Kaptan: M.Reşit Kaygu

Basın Sözcüsü: Bülent Kurt

2015-2016

Başkan: Aydın Gülmez

2.Başkan: Hayrettin Gülmez

AS Başkan: Engin Karaman

Sportif Drektör: Metin Şimşek

Genel Kaptan: M.Reşit Kaygu

Kulüp  Müdürü: Enes Gümüş

Basın Sözcüsü: Yaşar Oğuz


Yukarı Çık